PROGRAM DETAYLARI

Avustralya’ da Mühendislik programı 3 aşamadan oluşmaktadır

Birinci aşama "work-readiness" modülüdür. Perth şehrinde verilen bu modül toplam 6 haftadır. (haftada 20 ders) Bu modülde adaylara; Avustralya çalışma hayatına hazırlık, Özgeçmiş hazırlama, Mühendislik Teorisi, İş mülakatı teknikleri, Avustralya’da mühendislik standartları konusunda bilgiler ve Project management sertifikası verilmektedir. 6 hafta sürecek eğitim Perth şehir merkezinde verilecektir. Eğitim süresince stajyer arayan firmalar adaylar ile yüz yüze mülakatlar yapmaktadır.


İkinci aşama "Professional engineering internship" adaylar 12 haftalık sanayi stajına yerleştirilirler. Staj süresince adayların yüzyüze mülakat yaptıkları firmalardan birinde, eğitim aldıkları mühendislik dalında staj yaparlar. Staj yerleri şehir merkezi veya şehir dışı olabilir. Şehir dışındaki stajlarda ulaşım, barınma ve yemek masrafları firma tarafından karşılanır.


Üçüncü Aşama “Work as an Engineer” bu aşamaya gelen adaylar Avustralya’nın herhangi bir yerinde geri kalan 13.5 ay boyunca herhangi bir işte çalışabilirler.


Avustralya’da Junior mühendislerin ortalama işe başlama ücretleri 45000 AU$ civarındadır. Avustralya hükümetinin yabancı öğrenciler için belirlediği minimum yıllık yaşam tutarı 18610 AUD'dir.


Programın başlangıç tarihleri, programa her ay başlamak mümkündür. Programa katılmak isteyen adayların seyahat tarihlerinden 3 ay önce programa başvurmaları tavsiye edilir. Programa 3 günden fazla geç katılacak adayların bir sonraki başlangıç tarihini beklemeleri gerekmektedir.Konaklama


Programın ilk 6 haftalık eğitim süresince adaylara aile yanında, pansiyonlarda, öğrenci yurtlarında veya öğrenci evlerinde konaklama seçenekleri sunulmaktadır. Farklı konaklama talepleri konusunda da adaylara bilgi verilmektedir. Bu aşamada konaklama ve yaşam ücretleri adaylar tarafından karşılanmaktadır. Programın ikinci aşaması olan staj süresince konaklama staj yapılan firmanın konumuna göre firma tarafından veya adayın kendisi tarafından karşılanabilir. Özellikle şehir dışı, şantiye stajlarında konaklama, yemekler ve ulaşım staj yapılan firma tarafından karşılanmaktadır. Staj yapılan firma şehir merkezinde ise adaylara aile yanı, pansiyonlar, öğrenci yurtları veya öğrenci evleri konaklama olarak önerilmektedir. Stajın şehir içinde olması durumunda staj süresince konaklama adaylara aittir. Aşağıda Avustralya'da adayların en çok tercih ettiği konaklama şekilleri yer almaktadır.


Aile Yanı konaklama; Avustralya'da yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama türüdür. Özellikle yurtdışına ilk defa çıkmış öğrencilerin tercih ettiği bu konaklamada, adaylar Avsutralya'lı bir aile ile yaşayarak hem kültürlerini öğrenip hem de hızlı şekilde dil yeteneklerini geliştirirler. Bir aile ortamında yaşamak bir çok açıdan Work and Holiday katılımcılarına avantaj sağlar. En büyük avantajı düzenli bir hayatlarının olması, sabah erken kalkmak ve belirli saatte evde olmaktır. Yanlız yaşayanlardan farklı olarak aile yanında evin kurallarına uymanız gerekir. Bir diğer avantaj ise anadili İngilizce olanlar ile beraber İngilize konuşmaktır. Genelde pansiyon ve öğrenci evlerinde yabancı öğrenciler kaldığı için ana dili İngilizce olan kişiler ile zaman geçirmek pek mümkün olmaz. Aile yanında kalmanın başka bir avantajıda sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinin aile ile beraber yenmesidir. Yemek yapmak yanlız yaşayan öğrenciler için en büyük zorluklardan biridir. Aile yanının dezavantajı ise eve arkadaşlarınızı istediğiniz zaman davet edememek, geç geldiğinizde evdekiler rahatsız etmemek için sesisz olmaya çalışmak ve en önemlisi ise maliyetli bir konaklama olmasıdır. Avustralya'da aile yanı konaklama yerleştirmesi yapan firmalar aile yanı yerleşitrme karşılığında bir haftalık konaklama ücretini hizmet bedeli olarak almaktadırlar. Aile yanı konaklama (sabah ve akşam yemekleri ile beraber) haftalık 250 AUD civarındadır. Özellikle ilk yurtdışına çıkan öğrenciler için ilk 4 veya 6 hafta için şehri tanıyana kadar tavsiye edebileceğimiz bir konaklama şeklidir.


Pansiyonlar veya Misafir evleri; Avustralya'da Guest House olarak adlandırılır, genellikle sırtına cantasını alıp gezen maceraperestlerin konakladığı yerlerdir. Aile yanı ile karşılatırılmayacak kadar serbest bir ortam olan guest house'larda misafirler, 4 veya 6 kişilik genelde ranzalı odalarda kalırlar ve ortak banyo tuvalet kullanırlar. Çok konfor aramayan ve eğlenmeyi, parti yapmayı seven ama ekonomik bir konaklama arayan adaylar için en ideal seçenektir. Gelende 2 veya daha fazla arkadaş beraber seyahat ediyorsanız iki kişilik bir oda kiralamakta mümkündür. Aşağıda bazı şehirlerde yer alan guest houseların listesi yer almaktadır. Bu liste bir referans listesi olmayıp sadece bilgi amaçlıdır. Guest houselarda konaklama ücretleri yemeksiz haftalık 140 AUD'den başlamaktadır. Yaz aylarında (Kasım-Şubat arası), festival, karnaval dönemlerinde veya bulunacağınız şehirde bir etkinlik varsa Guest House konaklama ücretleri ikiye katlanabilir. Guesthosue konaklaması düşünüyorsanız danışmalarımız gideceğiniz şehire göre size tavsiyelerde bulunacaklardır.


Yurtlar; Avustralya'da şehir merkezlerinde çok az sayıda özel yurt vardır. Bu yurtlar genellikle uzun süreli 24 hafta veya 36 haftalık sözleşme yapmak isteyen öğrencileri tercih ederler. Özellikle Şubat ve Temmuz gibi dönem başlanğıçlarında bu tür yurtlarda yer bulmak oldukça zordur. Özel yurtlarda odalar, tek kişilik veya maximum iki kişiliktir. Banyo ve tuvalet her zaman oda içinde bulunur. Ayrıca odalarda mikrodalga fırın, kahve makinesi, bulaşık makinesi olan bir küçük mutfakda yer almaktadır. Özel bir yurtta tek kişilik, banyo tuvaletli bir oda kirası haftalık 400 AUD civarındadır. Özel yurtlar en yüksek konforu sunsada maliyeti en yüksek konaklama türüdür.


Öğrenci Evleri; yurtdışında seyahat eden ve uzun dönem bir ülkede kalmayı planlayan gençlerin en çok tercih ettiği konaklama türüdür. Prensip olarak bir apartman dairesini o ülkede uzun süre kalacak bir öğrencinin kiralaması, bir odada kendisi kalırken diğer odaları başka öğrencileri kiraya vermesidir. Bu konaklama türünde genelde 3 veya 4 öğrenci bir evin ortak alanlarını (banyo, tuvalet ve mutfağı) paylaşır. En ekonomik konaklama şekillerinden biridir. Öğrenci evlerininde oda kiraları haftalık 150 AUD'den başlayarak dairenin konumu, odanın büyüklüğü gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Sözleşme genelde sözlü yapılır ve 4 haftalık depozito alınır. Internet, su, elektrik gibi sabit giderler genelde kiraya dahildir. Internette bir çok siteden bu tür ev kiralamak mümkündür. Adaylara bu tür konakalamalar da nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda ayrıntıl bilgi danışmanlarımız tarafından verilecektir. Work and Holiday katılımcıları konaklama ayarlamalarını vize başvurularının sonuçundan sonra yapmalıdır. Vzede oluşacak bir gecikme veya sehayat tarihininiz ertelemesi durumunda kalmayacak olsanız bile kiraladığınız yerin kirasını ödemek veya depozitonuzu yakmak zorunda kalabilirsiniz. Konaklama konusunda tüm sorularınız için danışmanlarımız sizlere yardımcı olacaklardır.
Çalışma Şartları


Avustralya' da mesai hafta içi 09.00 ile 17:00 arasında toplam haftada 37.5 saattir. Mühendislerin yıllık kazançları ortalama 45000 AU$ civarındadır.

Avustralya' da mühendisler ne kadar kazanıyor tıklayın.

1

Avustralya’da öncelikle ihtiyaç duyulan mühendislik dalları

• Aeronautical Engineer - Havacılık Mühendisi

• Agricultural Engineer - Ziraat Mühendisi

• Biomedical Engineer - Biyomedikal Mühendisliği
• Chemical Engineer - Kimya Mühendisi

• Civil Engineer - İnşaat Müdendisi

• Civil Engineering Draftsperson

• Electrical Engineer - Elektrik Mühendisi

• Electrical Engineering Draftsperson

• Electronics Engineer - Elektronik Mühendisi

• Engineering Manager - Mühendislik Müdürü

• Engineering Technologist - Teknoloji Mühendisliği

• Environmental Engineer - Çevre Mühendisi

• Geotechnical Engineer - Geoteknik Mühendisi

• Industrial Engineer - Endüstri Mühendisi

• Materials Engineer - Malzeme Mühendisi

• Mechanical Engineer - Makine Mühendisi

• Mining Engineer (excluding petroleum) - Maden Mühendisi

• Naval Architect - Deniz Mimar

• Petroleum Engineers - Petrol Mühendisi

• Production or Plant Engineer - Üretim Tesisi Mühendisi

• Structural Engineer - Yapı Mühendisi

• Telecommunications Engineer - Telekomünikasyon Mühendisi

• Telecommunications Field Engineer - Telekomünikasyon Saha Mühendisi

• Telecommunications Network Engineer - Telekomünikasyon Ağ Mühendisi

• Telecommunications Network Planner - Telekomünikasyon Ağ Planlayıcısı

• Telecommunications Technical Officer or Technologist - Telekomünikasyon Teknik Görevlisi veya Teknolog

• Transport Engineer - Ulaşım Mühendisi